O Turnieju
Turniej Młodych Fizyków to drużynowe zawody uczniów szkół ponadgimnazjalnych organizowane w Polsce od 1990 roku w powiązaniu z Międzynarodowym Turniejem Młodych Fizyków (International Young Physicists’ Tournament - IYPT).
Turniej polega na opracowaniu rozwiązań zadanych problemów i ich przedstawieniu najpierw w formie pisemnej (I etap), a następnie w formie referatów i dyskusji nad przedstawionymi rozwiązaniami (półfinały w języku polskim, finał w języku angielskim). W zawodach turniejowych uczestniczą pięcioosobowe drużyny uczniowskie, przy czym praca w szkole może być prowadzona przez liczniejsze zespoły.
Problemy turniejowe w liczbie 17-tu są corocznie ustalane (oryginalnie w języku angielskim) przez Międzynarodowy Komitet Organizacyjny Międzynarodowego Turnieju Młodych Fizyków (IOC IYPT, patrz http://iypt.org).
Cechy szczególne Turnieju:
-
złożony charakter problemów, często nieograniczających się do fizyki i możliwych do rozwiązania na różnych poziomach,
-
stosowanie w pracy zasadniczych elementów metody naukowej: rozeznanie literaturowe, opracowanie teoretyczne, badania eksperymentalne, opracowanie wyników w formie raportu lub prezentacji,
-
praca zespołowa,
-
praca rozłożona w czasie (kilka miesięcy), możliwość korzystania z wszelkich dostępnych źródeł,
-
publiczna prezentacja uzyskanych wyników,
-
komunikacja interpersonalna (dyskusje, obrona własnych rozwiązań przed krytyką oponenta),
-
konieczność posługiwania się na wyższych etapach – w zawodach finałowych oraz w Turnieju Międzynarodowym – językiem angielskim.
Do efektów Turnieju Młodych Fizyków można zaliczyć:
-
motywacja młodzieży szkolnej do bliższego poznawania fizyki, widzianej jako nauka mająca bezpośrednie odniesienie do zjawisk otaczającego świata,
-
rozwijanie umiejętności samodzielnego poszerzania wiedzy oraz posługiwania się nowoczesnymi technikami informacyjnymi,
-
wdrażanie młodzieży do stosowania narzędzi i metod naukowych przy rozwiązywaniu problemów występujących w otaczającym świecie,
-
rozwijanie umiejętności pracy zespołowej,
-
rozwijanie umiejętności referowania i prowadzenia dyskusji w języku angielskim,
-
umożliwianie najlepszym zespołom i jednostkom zmierzenia swych sił w międzynarodowej konkurencji,
-
propagowanie wśród nauczycieli innowacyjnych metod nauczania opartych na prowadzeniu przez uczniów działalności badawczej (inquiry-based science education),
-
zachecanie do współpracy miedzy szkołami a ośrodkami akademickimi.
W Turnieju Krajowym wyłaniana jest drużyna reprezentująca Polskę w Międzynarodowym Turnieju Młodych Fizyków.
Organizatorem Turnieju jest Polskie Towarzystwo Fizyczne we współpracy z Instytutem Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Pałacem Młodzieży w Katowicach oraz Zakładem Dydaktyki Fizyki w Instytucie Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Wrocławskiego.
Polskie Towarzystwo Fizyczne jest organizacją członkowską Międzynarodowego Turnieju Młodych Fizyków (IYPT Member Organization - IMO).
Nad organizacją Turnieju czuwa Krajowy Komitet Turnieju Młodych Fizyków powoływany przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Fizycznego.