Instrukcja przygotowania prac
Reguły pisania prac turniejowych
- Prace turniejowe powinny być pisane zgodnie z regułami obowiązującymi dla publikacji naukowych. Powinny zawierać takie elementy, jak analiza teoretyczna problemu, opis przeprowadzonych eksperymentów (fotografie, rysunki) oraz otrzymanych wyników (tabele, wykresy), analiza wyników (ew. porównanie z danymi literaturowymi), wnioski końcowe.
- W trakcie opracowywania rozwiązań można korzystać ze wszystkich dostępnych źródeł – książek, czasopism, informacji dostępnych na stronach internetowych. Należy przytoczyć wykorzystane źródła, podając dane umożliwiające dotarcie do nich (autor/autorzy, ewentualnie tytuł publikacji oraz np. tytuł pisma, tom, rocznik, strona, a w przypadku Internetu – pełny adres strony).
- Przepisanie częściowo lub w całości opracowania zaczerpniętego z jakiegokolwiek źródła bez podania tego źródła będzie traktowane jako plagiat.
- Praca turniejowa musi zawierać wkład własny autora, w żadnym razie nie może się ograniczać do tłumaczenia lub streszczenia pracy źródłowej.
- Prace powinny być przygotowane komputerowo; dopuszczalne jest ręczne wpisywanie wzorów, a także ręczne sporządzanie rysunków. Zasadniczy tekst powinien być pisany czcionką „Times New Roman” o wielkości 12 pt lub inną o zbliżonej wielkości. Objętość pracy – rozwiązania pojedynczego problemu – wraz z rysunkami i wykresami nie powinna przekraczać 6 stron formatu A4.
- Do prac nie należy dołączać żadnych zapisów audio ani wizualnych, jak np. dźwiękowa ilustracja doświadczenia lub film z zarejestrowanym doświadczeniem (prezentacja takich materiałów może mieć miejsce w trakcie rozgrywek turniejowych – półfinałowych i finałowych).
- Każda praca powinna zawierać imię i nazwisko autora (autorów) oraz godło drużyny podane przy rejestracji. W pracy nie należy podawać nazwy szkoły ani miejscowości, z której pochodzi drużyna.
Prace należy przesyłać w postaci elektronicznej (forma preferowana) albo drukowanej.
Prace w postaci elektronicznej powinny spełniać następujące wymagania:
1) każda praca, t.j. rozwiązanie jednego problemu, powinno być zawarte w odrębnym pliku typu PDF;
2) nazwa pliku powinna zaczynać się od numeru problemu (koniecznie!), po którym następuje pozioma kreska (znak „minus”) i dalej godło drużyny (przykład: 7-Alfa5.pdf jest nazwą pliku z rozwiązaniem problemu nr 7 przez drużynę o godle „Alfa5”);
3) maksymalna wielkość pliku – 4,77 MB (5.001.707 bajtów).
Prace można przesyłać za pośrednictwem strony internetowej (on-line) po uprzednim zalogowaniu się, lub jako załączniki do maili (całkowita wielkość załączników do jednego maila nie może przekraczać 10 MB).
Prace w postaci drukowanej – rozwiązanie każdego zadania oddzielnie – powinny być przesłane w dwóch egzemplarzach.
Prace należy kierować na adres mailowy bądź pocztowy jednego z regionalnych komitetów organizacyjnych.
Składanie (ładowanie) prac turniejowych on-line staje się możliwe po zalogowaniu (warunkiem logowania jest wcześniejsza rejestracja drużyny). W tym celu należy kliknąć w „Logowanie” – pojawi się formularz logowania składający się z dwóch różniących się graficznie, ale mających identyczną funkcjonalność części (lewej i prawej). Celem zalogowania należy wpisać w jednej z tych części (jednym z tych formularzy) godło oraz hasło i kliknąć na (klawisz) „Zaloguj”.
Po zalogowaniu pojawia się w lewej części ekranu moduł ładowania prac turniejowych, a po prawej formularz edycji danych drużyny. Prace turniejowe w postaci plików PDF powinny znajdować się w komputerze, z którego nastąpiło zalogowanie. Pliki te zarówno co do wielkości, jak i nazw powinny spełniać wyżej podane wymagania.
UWAGA: W związku z upływem terminu przesyłania prac turniejowych TMF 2013 logowanie nie jest już możliwe.
Aby dokonać ładowania pliku należy kliknąć w napis „Browse” lub znajdujący się obok niego symbol (czarny kwadracik z białym trójkącikiem wewnątrz), a następnie wybrać plik do załadowania i kliknąć w „Załaduj plik…”. W rezultacie następuje zapisanie wybranego pliku na serwerze Turnieju Młodych Fizyków. Operację tę należy powtórzyć dla wszystkich ładowanych plików. Po załadowaniu każdego pliku wyświetla się ramka "Ładowanie prac", w której pojawiają sie nazwy załadowanych plików. Po zakończeniu ładowania należy kliknąć na „Wyloguj”. Pliki prac można ładować również etapami, w trakcie kilku sesji logowania, za każdym razem ładując jeden lub kilka plików. Po kolejnym zalogowaniu nazwy wszystkich dotychczas załadowanych plików pojawiają sie w dole ekranu, poniżej napisu „Pliki złożonych prac”.
Zanim nie upłynął termin przesyłania prac i nie nastąpiło zamknięcie dostępu do logowania można również dokonać zamiany pliku wcześniej załadowanego na nowszą, udoskonaloną jego wersję. W tym celu należy załadować nowy plik z nazwą określoną przez podane wyżej zasady, stary plik o tej samej nazwie zostanie wówczas automatycznie usunięty.